Български English

ЗАЕДНО ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулска конвенция)

Съобщение до медиите

 

 

ЗАЕДНО ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА

Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие

(Истанбулска конвенция)

 

Българската платформа към Европейското женско лоби (European Women’s Lobby – EWL), Сдружение „Алианс за защита срещу домашното насилие” и Сдружение Асоциация „Деметра„ Ви канят да присъствате на 16-дневната кампания на ООН срещу насилието над жените.

 

На 22 ноември (петък) 2013 г. в София ще поставят началото на националната кампания, която ще се проведе в предстоящите 16 дни и ще завърши на 10 декември 2013 г.

На 25 ноември (понеделник) 2013 г. от 10:00 ч. пред сградата на Община Бургас представители от неправителствени организации , доброволци и граждани от цялата страна ще настояват за ратифицирането в най-скоро време на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

 

Серия публични събития, обединени под надслов „Ратифицирай Истанбулската конвенция сега!”, ще се проведат в рамките на 16-дневната кампания в 33 държави на Европа и се организират от Европейското женско лоби, Съвета на Европа и с подкрепата на Финландското правителство.

Фокусът на събитията във всяка държава ще бъде поставен върху сексуалното насилие и домашното насилие. Изследвания на различни международни организации сочат, че всяка 4та жена в света е жертва на домашно насилие. Анализ на Европейското женско лоби отчита, че едва между 2 и 10 % от жените, жертви на изнасилване се обръщат към правозащитните органи[1]. Голяма част от сексуалните престъпления над жени остават неразкрити[2], а сексуалното насилие – подценяван проблем.

 

Целта на предвидените дискусии е да се възприеме Истанбулската конвенция като средство за промяна и защита от насилие. Затова нашият апел към българското правителство е „Ратифицирай Истанбулската конвенция сега!”

 

Апелът за ратификация на Конвенцията представлява рамката за тазгодишната кампания срещу различните форми на насилието срещу жените в цялата страна. Същевременно, кампанията за ратификация на Истанбулската конвенция се превръща в постоянна кампания за организаторите, като проявите им ще продължат до ратификацията и изпълнението на изискванията на Конвенцията.

 

Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (станала известна като Истанбулската конвенция) е конкретен механизъм и средство за премахване на всички форма на насилие над жените, в т.ч. домашното насилие и сексуалното насилие.

 

Истанбулската конвенция е фундаментална основа в международен план срещу насилието над жени”, казва Наят Белкасем, министър на Франция по правата на жените и говорител на френското правителство. Към това мнение се присъединиха и много евродепутати, сред които председателят и заместник председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и Вивиан Рединг. Голяма част от българските депутати в ЕП (Антония Първанова, Мария Габриел, Ивайло Калфин) не само подкрепят, а и инициират кампании и активно работят за ратифициране на Истанбулската конвенция от ЕС, убедени, че с този акт ЕС ще изпрати силно политическо послание срещу насилието над жени и ще заеме водеща роля в борбата с насилието, основано на пола.

Конвенцията е основана на разбирането, че насилието над жени и момичета е форма на джендър основано насилие. Конвенцията ясно и категорично обосновава факта, че е невъзможно постигането на равнопоставеност между жените и мъжете когато жените стават жертва на насилие, единствено и само защото са жени, а държавните институции стоят със затворени очи пред този проблем.

 

Истанбулската конвенция допълва действащите правни норми, и разширява международната рамка относно равенството между половете и овластяването на жените. Тя представлява „златен стандарт“ и наистина е сред основните инструменти, специално насочени към премахването на насилието срещу жените”, споделя Лакшми Пури, заместник-изпълнителния директор на Агенцията на ООН ЗА ЖЕНИТЕ[3].

 

По отношение на сексуалното насилие и изнасилване, Истанбулската конвенция задължава държавите да адаптират своето наказателното законодателство и да включат определение за изнасилване въз основа на липсата на съгласие като елемент на престъпление, както и да не поставят акцента върху използването на сила. Адекватното изпълнение на Истанбулската конвенция ще допринесе за постигане на огромна промяна към по-ефективно равенство между половете.

 

Към момента Истанбулската конвенция е подписана от 26 държави, а е ратифицирана от 7 държави-членки на Съвета на Европа. България не е сред страните подписали Истанбулската конвенция. Ние, представителите на неправителствените организации издигаме своя апел към българското правителство и призоваваме всеки български народен представител, всеки член на МС на РБ да даде своя глас за ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа.

 

Всеки може да даде своя глас за Истанбулската конвенция на специално създадената Facebook страница „Истанбулска конвенция”.

 

Благодарение на финансовата подкрепа на правителството на Финландия към Съвета на Европа, Eвропейското женско лоби (ЕWL) и Съвета на Европа обединяват усилията си в този проект за подкрепа на Истанбулската конвенция, като инструмент за промяна. Като цяло проектът ще насърчава подписването, ратифицирането и прилагането на Истанбулската конвенция в цяла Европа. Благодарение на финансовата подкрепа на Фондация „Оук” – Швейцария, Алиансът за защита срещу домашното насилие е и инициатор, и активен участник в тази кампания.

 

 

Факти и статистика:

 

  • Жените на възраст между 15 и 44 години са в много по-висок риск да бъдат жертва на изнасилване или на домашно насилие, отколкото да се разболеят от рак, да станат жертва на пътен инцидент, на война или малария (Статистика на Генералния секретариат на ООН, 2008 г.).
  • В Чехия официално се регистрират по 1 или 2 изнасилвания на ден, а се предполага, че това е едва 8% от всички случаи на изнасилвания.
  • В Дания Центърът за превенция на престъпленията сочи, че всяка година се извършват 2000 изнасилвания, 500 от тях се докладват в полицията, в 300 случая се повдигат обвинения и само 150 от тях завършват с осъдителна присъда.
  • Във Франция официалната статистика сочи, че 198 000 жени на възраст между 18 и 59 години са били жертва на изнасилване или на опит за изнасилване, 250 жени стават жертва на изнасилване всеки ден, само 2% от извършителите са осъдени, само една от 10 жертви докладват в полицията, а 74% от изнасилванията са извършени от познат на жертвата.
  • В Холандия, изследване от 2012 г. показва, че 15% от жените на възраст между 25 – 70 години и 8% от жените на възраст между 15-24 години са били изнасилени най-малко веднъж в живота си.

 

Факти и статистика за България:

  • Организациите от Алианса за защита срещу домашното насилие от градовете – Варна, София, Бургас, Силистра, Търговище, Русе, Плевен, Перник, Димитровград и Хасково са предоставили подкрепа през периода от юни 2012 година до момента на над 4000 жени и техните деца  чрез консултативни центрове, кризисни центрове и подслони.
  • Всяка 4та жена у нас е жертва на домашно насилие (Алианс за защита срещу домашно насилие).
  • За 54% от българите сексуалното насилие е изключително сериозен проблем (Изследване на Алфа Рисърч, 2011 г.).
  • 70% от анкетираните ученици на възраст 13 – 16 години познават  жертви на домашно насилие. (Изследване на Алианс за защита от домашно насилие, 2011г.)

 

От събраните данни от Алианса се набюдава тенденция към все по-тежки случаи на насилие, изискващи комплексна и продължителна работа. Увеличава се броят на пострадалите, които търсят помощ и подкрепа от малките населени места и с етнически произход.

Зачестяват случаите на домашно насилие над възрастни хора, особено в малките населени места. Увеличават се случаите на домашно насилие, осъществявано от 18 – 25 годишни лица под въздействие на алкохол или наркотици. Увеличават се случаите на посегателства срещу деца под формата на сексуално насилие и блудство. Наблюдават се и повече смесени форми на насилие, вкл. сексуална експлоатация.

 

Алианс за защита срещу домашното насилие обединява 10 неправителствени организации в България, работещи за защитата и превенцията срещу домашното насилие. Основните задачи на Алианса са координиране и осигуряване на устойчивост на дейностите по изпълнение на Закона за защита от домашното насилие, предлагане на законодателни промени, разработване и прилагане на стандарти за социални услуги, сътрудничество между НПО и институциите, мониторинг, изследвания, разработване на програми и стратегии за превенция и защита срещу домашното насилие, насърчаване на образователната дейност и работата с младите хора, международно сътрудничество и обмен (alliancedv.org).

 

Европейското женско лоби (ЕЖЛ/EWL) е най-голямата коалиция от организациии на жените в Европейския съюз (ЕС), работеща за насърчаването на правата на жените и равенството между половете. В EЖЛ членуват организации от всички 27 страни-членки на ЕС и от трите страни-кандидатки за членство, както и над 20 общоевропейски организации, общо представляващи повече от 2500 асоциации (womenslobby.org).

 

 

Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, както и допълнителна информация може да бъде намерена на: http://www.coe.int/t/dghl/standardsetting/convention-violence/default_en.asp

 



[1] European Women’s Lobby (2013): EWL Barometer on rape in the EU 2013. Brussels: Creative Commons.

[2] European Institute for Gender Equality (EIGE) (2013): Study to identify and map existing data and resources on sexual violence in the EU, Luxembourg: Publications office of the European Union. (Изследването е реализирано от Европейското женско лоби през 2011 г. по поръчка на Европейски институт по равнопоставеност на половете.)

 

[3] „„Violence against Women – Our Concern, Our Response”, дискусия, организирана от Съвета на Европа по време на 57та сесия на Комисията по правата на жените, Ню Йорк, 4 март 2013 г.

578125_619612954751881_1853618341_n 1455087_619613071418536_1768434545_n 1461087_619612871418556_1168808754_n 1472927_619612044751972_702061420_n1 3

25 години Асоциация Деметра

Новини и събития