Български English

1- ви Декември – световен ден за борба със СПИН

„Спрете насилието, подкрепете живота!”

Утре е световният ден за борба със СПИН .

ХИВ е вирус. Наименованието му идва от английското HIV (Human Immunodeficiency Virus). На български това се превежда като “човешки имунодефицитен вирус”. ХИВ е вирусът, който причинява СПИН. еднъж инфектиран с ХИВ, човек остава носител на вируса до края на живота си. Наименованието СПИН идва от първите букви на “Синдром на Придобита Имунна Недостатъчност”. СПИН е крайната фаза от развитието на ХИВ-инфекцията, при която имунната система е увредена дотолкова, че не може да се пребори с определени заболявания, с които здравият човешки организъм се справя успешно. При СПИН хората могат да страдат от различни заболявания. Ето защо СПИН представлява “синдром” – сбор от различни симптоми и прояви на заболявания, в основата на които стои общо болестно състояние.

Как се предава вирусът на СПИН ?

  • от майка на новородено
  • при незащитен (без презерватив) сексуален контакт
  • при споделяне на лични принадлежности, по които има засъхнала кръв, като бръсначки и четки за зъби
  • при татуиране, когато инструментите не са стерилизирани
  • при медицински или стоматологични процедури, извършени с нестерилизирани инструменти
  • при инцидентни убождания с игли на медицински персонал

ХИВ н е може да се предаде при обикновени битови контакти като докосване, приятелска целувка, ръкостискане, прегръдка, споделяне на общи прибори за хранене.

СТАТИСТИКА:

В България към 25.11.2010 г. официално в Министерство на здравеопазването са регистрирани общо 1252 ХИВ-позитивни лица. Реалният брой на инфектираните хора обаче е около 4000. Това сочат изчисленията на системата за научна оценка и прогноза на епидемията, разработена от Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Разликата в броя се дължи на продължителното отсъствие на видими симптоми при болестта – между  5 и 10 години. По тази причина една значителна част от хората не знаят, че са инфектирани.

Изследването за ХИВ и получаването на положителен резултат може да се окаже тежко изпитание. Цялото човечество се бои от СПИН, но ако човечеството не изпитвяше страх, щеше отдавна да е загинало! Страхът е нормално човешко чувство, което ни кара да се пазим, т.е. да изпитаме инстинкт за самосъхранение. Защо е по-добре  да се осмелиш да се тестващ?

  1. На първо място, самото игнориране на проблема не означава, че той ще изчезне, но винаги е по- добре да си информиран, за да можеш да помислиш как да се справиш с него!
  2. Защото е по-добре да разбереш истината, отколкото да живееш в страх още време. Рано или късно ще го разбереш.
  3. Защото не е необходимо да се вглеждаш във всеки твой здравословен проблем и да го приемаш като симптом на ХИВ инфекция. Може би е нещо съвсем различно.
  4. Защото това може да предпази твоя партньор, ако ти си ХИВ-серопозитивен.
  5. Защото това може да предпази твоето бъдещо дете, ако ти си ХИВ-серопозитивен. Ако си мъж, можеш да инфектираш жената, с която си, след което тя да предаде инфекцията на вашето дете. Ако си жена можеш да инфектираш не само мъжа си, а и бъдещото ви дете.
  6. Защото ХИВ не означава край за теб. Съществуват антиретровирусни медикаменти, с които можеш да живееш дълги години и да поддържаш здравето си.
  7. Защото трябва да се погрижиш за своето здраве, ако си ХИВ-серопозитивен.
  8. Защото е по-добре да бъдеш открит по-рано. След това лекарите ще следят вирусния ти товар и броя ЦД4 на милилитър кръв и ще те подложат на терапия, когато му дойде времето. Ако те открият по-късно, здравословното ти състояние може да се влоши и да има непоправими последствия.
  9. Защото има голям шанс твоят тест да е отрицателен и да си ХИВ-негативен. Тогава е добре да го знаеш, а не да се притесняваш излишно.
  10. И не на последно място това е начин да се сухрани живота и да предпазиш хората, които обичаш. Ако само защото не знаеш статуса си заразиш човек на когото държиш, вината с която ще живееш ще е по-болезнена от самата болест!

„Спрете насилието, подкрепете живота!”

Това е и мотото на шестнадесетдневната кампания, която асоциация „Деметра”  и Център за превенция на насилието и престъпността, Бургас организират тази година за борба с насилието. Тя се осъществява в рамките на световните „16 ДНИ АКТИВИЗЪМ СРЕЩУ НАСИЛИЕТО, ОСНОВАНО НА ПОЛ”.

1 декември ще бъде отбелязан В Бургас  и тази година с общинска антиСПИН кампания. Отдел „Здравеопазване” към Община Бургас приканва всички жители и гости на града да се присъединят към екипа от доброволци и връстниците им пред сградата на Районния съд в Бургас на 1 декември от 20.00 часа, за да запалят заедно символа на движението за борба с коварната болест – традиционната огнена панделка

25 години Асоциация Деметра

Новини и събития